Send artiklen 19-årig slap heldigt fra fyrværkeri-ulykke til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
19-årig slap heldigt fra fyrværkeri-ulykke
Andre læsere anbefaler:
De seneste dage har 19-årige Mads Friebel haft en ringende tone for ørerne af og til.
Hans ansigt og hænder bærer fortsat præg af en ulykke nytårsaften på Rugvænget i Høng. En raket gik af i hænderne på ham lige efter, at han havde antændt den.
- Jeg var bange for, at jeg havde mistet synet, for jeg så kun hvidt lys først. Men efter måske 20 sekunder kunne jeg se svagt igen. Jeg har aldrig oplevet, at fyrværkeri gik af på den måde, fortæller 19-årige Mads Friebel.
Flere relevante nyheder Hans ansigt og hænder bærer fortsat præg af en ulykke nytårsaften på Rugvænget i Høng. En raket gik af i hænderne på ham lige efter, at han havde antændt den.
- Jeg var bange for, at jeg havde mistet synet, for jeg så kun hvidt lys først. Men efter måske 20 sekunder kunne jeg se svagt igen. Jeg har aldrig oplevet, at fyrværkeri gik af på den måde, fortæller 19-årige Mads Friebel.
Færdig med fyrværkeri
Sammen med to venner var Mads gået udenfor kort før midnat for at fyre lidt krudt af. Han stillede sig et godt stykke fra gutterne og antændte en raket. Men inden han kunne nå at putte den i et opstillet rør og løbe væk, gik den af. Den 19-årige blev kørt i ambulance til Slagelse Sygehus og "slap" med en del rifter i ansigtet, en blodansamling på hånden, rifter i hvert øje og hul på trommehinderne. Selv om han ikke får varige mén, har Mads Friebel fået en advarsel.- få nyhedsbrevet
- Jeg vil ikke fyre noget krudt af nytårsaften i år. Jeg vil holde stor afstand til det, for jeg har oplevet, hvad der kan ske. Hvis jeg køber noget, vil jeg få andre til at fyre det af, fortæller han.










