Send artiklen 11 søer venter på skøjterne til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
11 søer venter på skøjterne
1 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
Rudersdal Kommune lukker op for skøjteløb på 11 søer. Øresund derimod skal man holde sig langt fra
Rudersdal: Isen har nået den magiske tykkelse af 13 centimeter på flere søer. Det betyder, at 11 søer i Rudersdal nu bare ligger og venter på skøjteløberne.
Det er kommunen, som står for godkendelsen af isen på de enkelte søer og giver tilladelsen til, at isen kan befærdes. Ifølge ændrede regler fra januar 2010 er det som udgangspunkt forbudt at færdes på isen. Kun hvis der specifikt er sat skilte op om, at færdsel er tilladt, må man gå ud på isen.
Flere relevante nyheder Det er kommunen, som står for godkendelsen af isen på de enkelte søer og giver tilladelsen til, at isen kan befærdes. Ifølge ændrede regler fra januar 2010 er det som udgangspunkt forbudt at færdes på isen. Kun hvis der specifikt er sat skilte op om, at færdsel er tilladt, må man gå ud på isen.
Forbudt på havet
- I frostperioder måler vi løbende isens tykkelse på en række søer rundt omkring i kommunen. Er isen mindst 13 centimeter tyk, målt flere steder på søen, sætter vi skilte op om, at isen er sikker og dermed åben for skøjteløb og almindelig færdsel, skriver kommunen på sin hjemmeside.- få nyhedsbrevet
Kommunen lover at feje isen, når vejmændene har tid til det.
Derimod advarer politiet om, at isen på havet aldrig er til at gå ud på.
- Der ligger en afgørelse, der siger, at havis er aldrig sikker. Derfor er al færdsel på havis ikke tilladt og det vil aldrig blive sikkert. På Øresund vil isen altid være usikker, fordi der foregår sejlads. Skibene vil altid lave voldsomme dønninger, så vandet under isen vil altid bevæge sig. Når dønningerne under isen nærmer sig land er det som en form for tsunami, hvor isen pludselig kan bryde op, også timer efter at skibet er sejlet forbi, forklarer vicepolitikommissær Finn Duris fra Nordsjællands Politi.
Rudersdal Kommune råder til altid at følge skiltningen ved søen.
Wied










