Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Hillerød
17. maj 2012
Hillerød - 30. januar 2012 13:59
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Vis galleri

Send artiklen - Vi har sprængt rammerne til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

- Vi har sprængt rammerne

Loppemarkedet i FrederiksborgCentret bliver større og større. 4000 kiggede forbi for at se på skidt og kanel.
Hillerød: Selvom standpladserne til det store loppemarked i FrederiksborgCentret egentlig har været udsolgt i lang tid, fik arrangør Torben Kruse gjort plads til lidt flere, da efterspørgslen blev ved og ved.

Der kom 170 stande i alt, jeg fik lige mast en syv-otte stykker ind i sidste øjeblik. Vi har virkelig sprængt rammerne denne gang, siger han, der har arrangeret loppemarked i Hillerød siden 1999.

Han mener, at loppemarkedet efterhånden virkelig har slået sig fast som en fast begivenhed.

- Det har virkelig taget lang tid, men i takt med finanskrisen er det virkelig begyndt at bide sig fast i folk. Vi har haft 2300 gæster lørdag og »kun« 1700 søndag - jeg tror, at det første rigtige sne har gjort, at folk har taget børnene med ud at kælke, men det er stadig helt vildt det her, siger Torben Kruse, der også har drevet loppemarkeder i KB-Hallen i 20 år, der brændte i september sidste år.

- Det betyder selvfølgelig, at mange af kræmmerne tager herop i stedet. Men de er ikke de eneste, der kommer forbi. Der kommer folk fra hele Midt- og Nordsjælland, fra Roskilde til Frederikssund og Frederiksværk, siger han.

Faktisk er det kun 14 procent af stadeholderne og 20 procent af gæsterne, der kommer fra Hillerød. Til gengæld er mange af gæsterne gengangere.

- Pissecharmerende

Udover det store antal gæster, glæder Torben Kruse sig også over, at flere og flere af kræmmerne er glade amatører.

- Der er ved at ske en interessant ny trend. Der er heldigvis færre professionelle kræmmere, der rejser fra loppemarked til loppemarked, og flere og flere er folk som dig og mig, der lige skal have tømt loftet, der ikke kun har fokus på at tjene penge, siger Torben Kruse.

Han anslår, at under 10 procent af kræmmerne ved årets loppemarked var professionelle.

- Det er pissecharmerende. Det er altså hyggeligt, når folk er glade for at kunne sende deres gamle legetøj eller brugte cykel videre i systemet, hvor andre kan få glæde af det, uden at de skal tjene en bondegård.
- Vi har sprængt rammerne
Så er der gevinst. Omkring 4000 mennesker besøgte det gigantiske loppemarked i FrederiksborgCentret i weekenden.
Foto: Allan Nørregaard

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Hillerød



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen